środa, 26 listopada 2014

Pasta z awokado i wędzonym łososiem

Kolejna pasta śniadaniowa - wędzony łosoś, a do tego zdrowe awokado. Całość uzupełnia świeżo siekany koperek. Lubię przygotowywać takie pasty, są też one fajną opcją jako mini kanapki - przekąska, kiedy odwiedzają nas znajomi.


Składniki:
1 dojrzałe awokado
120 g wędzonego łososia
pęczek koperku
1 łyżka soku z cytryny
sól, pieprz

Awokado obieramy, miąższ rozgniatamy widelcem w miseczce. Dodajemy drobno posiekanego łososia oraz koperek. Doprawiamy solą, świeżo zmielonym pieprzem oraz skrapiamy sokiem z cytryny. Podajemy ze świeżym, chrupiącym pieczywem.



środa, 19 listopada 2014

Sałatka z mandarynkami, serem feta, czerwoną cebulą i nasionami słonecznika

Lekka, smaczna sałatka. Połączenie mandarynek, sera feta i czerwonej cebuli, może nie wszystkim przypadnie do gustu, ale nam takie zestawienie bardzo smakowało, polecam:)

Składniki (dla 2 osób):
1/2 opakowania miksu sałat
3 mandarynki
ok 1/2 opakowania sera feta
1 nieduża czerwona cebula
garść prażonych nasion słonecznika
2 łyżki oliwy
kilka kropli soku z cytryny



Na talerzu układamy mix sałat. Mandarynki obieramy i dzielimy na cząstki, układamy je na sałacie. Cebulę kroimy w piórka, ser dzielimy na małe kawałki i dodajemy do sałaty i mandarynek. Całość posypujemy prażonymi nasionami słonecznika. Przed podaniem polewamy oliwą z oliwek i skrapiamy sokiem z cytryny.


czwartek, 13 listopada 2014

Puree inaczej czyli kotlety ziemniaczano dyniowe z faszerowanymi pieczarkami

Kotlety ziemniaczane to dobry pomysł na wykorzystanie puree ziemniaczanego, które zostało nam z dnia poprzedniego. Do ziemniaków dodałam jeszcze puree z pieczonej dyni oraz pietruszkę. 
Takie kotlety mogą stanowić samodzielne danie, albo dodatek do mięsa. 
Ziemniaczano dyniowe kotlety podałam z pieczarkami faszerowanymi szpinakiem.

Składniki:
ok 250 g upieczonej dyni
ok 250 g ugotowanych ziemniaków
1 jajko
pęczek natki pietruszki
sól, pieprz
2 ząbki czosnku
bułka tarta (do obtoczenia)
olej do smażenia

8 dużych pieczarek
1/2 opakowania mrożonego szpinaku
3 ząbki czosnku
2 szalotki
1/4 szklanki startego sera grana padano
sól, pieprz

Kotlety ziemniaczano dyniowe
Do puree ziemniaczanego dodajemy puree z pieczonej dyni. Dynię przygotowujemy tak samo jak do - kremu z dyni z mleczkiem kokosowym i chilli (dynię obieramy i kroimy na kawałki, a następnie rozkładamy ją na blasze do pieczenia, polewamy 2-3 łyżkami oliwy, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek oraz doprawiamy solą i pieprzem. Blachę wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni. Pieczemy ok 20 minut (do momentu aż dynia będzie miękka). Następnie miksujemy, aż otrzymamy puree). Dodajemy jajko, natkę pietruszki, przyprawy. Z masy formujemy kotlety, obtaczamy w bułce tartej i smażymy na złoty kolor.

Pieczarki faszerowane szpinakiem
Szpinak rozmrażamy i odsączamy na sitku. Cebulę kroimy i szklimy ją na patelni. Drobno posiekany czosnek dodajemy razem ze szpinakiem do cebuli. Przyprawiamy solą i pieprzem, posypujemy serem grana padano.

Pieczarki myjemy, osuszamy i odcinamy nóżki. Faszerujemy je masą szpinakową i wkładamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na 20 minut.



środa, 5 listopada 2014

Jesienne muffiny z imbirem i gruszkami

Typowy jesienny deser:) muffiny są miękkie i aromatyczne. 
Połączenie smaku gruszki i zapachu imbiru idealne, polecam Wam serdecznie:)


Składniki:
1 i 1/2 szklanki mąki
1/2 szklanki cukru
3/4 szklanki oleju
1/2-3/4 szklanki kwaśniej śmietany
2 jajka
1 łyżeczka miodu
1 łyżeczka imbiru
szczypta cynamonu
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2-3 gruszki
cukier brązowy - opcjonalnie do posypania

Tradycyjnie, w jednej misce mieszamy składniki suche (mąkę, proszek do pieczenia, cukier biały, cynamon i imbir), a w drugiej składniki mokre: olej, jajka, śmietanę, miód. Mieszamy aż wszystkie składniki się połączą, dodajemy pokrojone w kostkę gruszki.

Formę do muffinek należy posmarować olejem i uzupełnić do 2/3 wysokości przygotowaną masą. Zapomniałam o tym, ale każdą muffinkę przed pieczeniem można posypać brązowym cukrem, wtedy będą bardziej chrupiące.

Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na 20-25 minut, po upływie 20 minut należy sprawdzić patyczkiem czy muffinki są już upieczone. Ostudzone wyjmujemy z formy i przekładamy do papilotek.

Udanych wypieków, smacznego:)